eventy firmowe
Strona główna Aktualności Event Marketing – dlaczego jest tak skuteczny?

Event Marketing – dlaczego jest tak skuteczny?

Event Marketing – zapewne niejeden z was spotkało się z tym pojęciem. Co oznacza ono w praktyce? Nie chodzi jedynie o imprezy promocyjne. W dzisiejszych czasach Event Marketing to coś znacznie więcej. Świadomość marketingowa topowych marek jest na tyle duża, a tendencja wzrostowa, że coraz bardziej doceniają i korzystają z głębi możliwości jakie daje dobrze zorganizowana i zaplanowana akcja promocyjna, czy cała strategia event marketingowa. W tej chwili jest to wiodąca forma promocji firm, marek, a przede wszystkim idealny sposób na przekazanie ich idei konsumentom. Dzięki temu odbiorcy mogą się z nią utożsamiać, a co za tym finalnie idzie budować jej sprzedaż.

Czy zatem Event Marketing to sposób na realizację celów firmy tj. budowania wizerunku, kształtowania jej pozycji wśród opinii społecznej oraz budowania ich zaufania? Zdecydowanie tak.

Jak działa ten mechanizm? O czym warto pamiętać organizując imprezę firmową i jak przygotować strategię promocyjną firmy w obrębie Event Marketingu? Zapraszamy do lektury!

Jak działa Event Marketing?

Zacznijmy od początku. Skąd wziął się Event Marketing?

Pierwsze wzmianki nt. Event Marketingu wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Dzisiaj to pojęcie jest już wszechobecne. Silnie rozwija się między innymi na rynku niemieckim, gdzie pierwsze badania naukowe w temacie Event Marketing można było napotkać już w latach 80. XX wieku. Obecnie najwięcej źródeł naukowych wywodzi się z rynku amerykańskiego. To tam ludzie najbardziej utożsamiają się z markami. 

 Event Marketing– co dokładnie kryje się pod tym zwrotem?

Event Marketing – jeden z obszarów marketingu, którego celem jest wypromowanie marki wśród grupy docelowej, ale również przekazanie jej idei. Narzędziem do przeprowadzenia skutecznego Event Marketingu są oczywiście eventy, czyli wydarzenia, które są idealnym sposobem na dotarcie do określonej grupy odbiorców.

Eventy marketingowe mają świadomie wywołać wśród grupy docelowej założone wcześniej reakcje i przede wszystkim – emocje. To właśnie one pozwolą konsumentowi zapamiętać markę i zagnieździć ją w swojej podświadomości w sposób pozytywny – kojarząc ją z wyjątkowymi chwilami przeżytymi podczas eventu promocyjnego. Wspomniane akcje promocyjne przybierają bardzo różne formy w zależności od celów oraz idei jakie marka chce przekazać. Najważniejszą kwestią jest zbudowanie jej kontaktu z odbiorcami, zaangażowanie ich w działania marki i wprowadzenia w jej świat. 

Podstawowe cele Event Marketingu.

Przy realizacji strategii event marketingowej niezbędne jest skuteczne wyznaczenie celu, który dana marka chce osiągnąć. Oto kilka przykładowych możliwości:

  • poprawa poziomu świadomości marki wśród opinii publicznej 
  • pozyskanie nowych odbiorców oraz wzmocnienie relacji z obecnymi
  • bezpośredni wpływ i zwiększenie poziomu sprzedaży
  • rekrutacja i wewnętrzny employer branding – pozytywny wizerunek pracodawcy   
  • rozgłos medialny 
  • zbudowanie pozytywnych skojarzeń i emocji związanych z marką

Główne elementy Event Marketingu.

Dlaczego Event Marketing jest tak skuteczny i popularny?

Kiedy wiemy już czym jest Event Marketing, zastanówmy się dlaczego jest tak skuteczny i popularny? Event Marketing działa tak naprawdę dwutorowo. Z jednej strony jego celem jest przekazanie potencjalnym klientom pewnej idei, a z drugiej strony pozwala na zebranie bezpośredniego feedbacku od grupy docelowej na temat produktów, czy samej marki i zastosowanie go w praktyce by lepiej sprostać ich oczekiwaniom.

Aby jednak to wszystko miało sens konieczne jest jak najlepsze poznanie i zrozumienie grupy odbiorców. Co jest dla nich ważne? Co ich najbardziej motywuje? Jeśli opracujemy odpowiednią strategię Event Marketingu, która będzie odpowiedzią na potrzeby grupy docelowej, będziemy mogli stworzyć propozycję wartości jakie zyska uczestnik eventu. Wartości decydują o tym, co jest ważne dla ludzi i dlaczego. Kluczem skutecznego Event Marketingu jest bowiem oferowanie konkretnych wartości, z którymi będą utożsamiali się odbiorcy.

O czym należy pamiętać podczas budowania skutecznej strategii Event Marketingu?

Kiedy znamy już naszą grupę odbiorców i cele jakie marka chce osiągnąć, konieczne jest dopasowanie aktywności, lokalizacji czy estetyki eventu właśnie do tych celów, tak aby przyciągnąć właściwą grupę odbiorców.

Przykładowo: muzyczny event na plaży z udziałem influencerów, przyciągnie przede wszystkim ludzi młodych, odważnych, energicznych i żądnych przygód, co pozwoli im zapamiętać markę jako nowoczesną, otwartą, idącą z duchem czasów

Z kolei zorganizowane miasteczko medyczne połączone z warsztatami zdrowego gotowania i biegiem charytatywnym, przyciągnie stabilnych życiowo, wysportowanych, gotowych do pomagania odbiorców i tak marka zostanie również przez nich zapamiętana. 

Najważniejszą zatem kwestią jest skupienie się na jak najlepszym zrozumieniu grupy docelowej i odpowiednie dopasowanie strategii Event Marketingu do ich potrzeb. Jeśli zrobisz to dobrze, sukces gwarantowany. Strategia Event Marketingu oraz sam event sprosta oczekiwaniom gości i tym samym osiągnie wyznaczone wcześniej cele. Do dzieła! Skontaktuj się z nami, a przygotujemy spersonalizowaną ofertę i wyjątkowe rozwiązania dla Twojej firmy!