wyjazd firmowy
Strona główna Aktualności Dlaczego warto inwestować w wyjazdy team buildingowe dla pracowników?

Dlaczego warto inwestować w wyjazdy team buildingowe dla pracowników?

Team building  w biznesie funkcjonuje już od dłuższego czasu. Głównie kojarzy się z “budowaniem zespołu”, ale czy wiemy dokładnie co to oznacza? Dlaczego warto inwestować w wyjazdy team buildingowe dla swoich pracowników oraz jakie realne korzyści dla biznesu z nich wynikają? Zapraszamy do lektury!

Czym jest team-building?

To zacznijmy od początku. Team building, jak wskazuje sama nazwa to budowanie zespołu. Na czym dokładnie to jednak polega? Jest to nic innego, jak stworzenie zespołu, grupy ludzi, którzy będą efektywnie ze sobą współpracować na co dzień i tym samym osiągać wyznaczone w firmie cele. Aby to osiągnąć, poszczególne ogniwa i osobowości, muszę bliżej się poznać, odkryć swoje słabości i mocne strony. Do budowania efektywnego zespołu niezbędne jest wzajemne zaufanie. Dobry i zgrany team, to nie tylko doświadczenie i rozległa wiedza, ale przede wszystkim umiejętność dążenia do wspólnego celu.

Nic tak nie łączy jak wspólnie spędzony czas!

Przyjazna atmosfera w miejscu pracy, wsparcie przełożonego, to w dzisiejszych czasach standard i podstawa team-buildingu. Aby jednak zbudować naprawdę silny zespół, który pomimo trudności w biznesie, będzie potrafił wzajemnie się wesprzeć i osiągnąć cel, potrzeba znacznie więcej. Dobrzy team liderzy wiedzą, że nic nie połączy członków zespołu lepiej niż wspólnie spędzony czas… poza pracą. Wyjazd integracyjny to idealny budulec i sprawdzian dla zespołu. Czy w momencie poznania się “od kuchni” i sprawdzenia siebie w różnych niecodziennych sytuacjach, zespół zadziała?

Integracyjne wyjazdy z elementami team buildingu. Firmowy team building w Bieszczadach – study case

Zorganizowany wyjazd integracyjny z elementami team buildingu nie musi być nudny! Ważne, aby podejść do tego tematu w sposób kreatywny i twórczy. Grunt to nie podchodzić do tematu organizacji takiego wyjazdu sztampowo i z jednym tym samym scenariuszem wyjazdu. Każda firma jest inna, każda grupa wymaga zupełnie odmiennej formy aktywności – istotne jest, aby dokonać dokładnej analizy potrzeb grupy docelowej i na tej podstawie zaproponować grupie konkretne i atrakcyjne scenariusze team buildingowe. Dzięki temu, finalnie osiągniemy zamierzone cele, a uczestnicy zawsze chętnie będą brać udział w zorganizowanych aktywnościach team-buildingowych. 

Dla jednej z firm przygotowaliśmy wyjazd integracyjny w Bieszczady, którego motywem przewodnim była “Wataha”. Ciekawe, prawda? Bieszczadzkie bezdroża, świeże powietrze i aktywności fizyczne mocno zintegrowały pracowników z zarządem. Co więcej, tak budowane relacje w warunkach odmiennych od naturalnych, poskutkowały budową naprawdę zgranego i współpracującego ze sobą zespołu. Przełożyło się to bezpośrednio na zwiększenie efektywności w realizacji kolejnych zadań.

Czy warto zatem inwestować w team-building?

Kreatywne scenariusze team-buildingowe mogą między innymi nawiązywać do fabuły serialu lub filmu, co wpływa na większe zaangażowanie i zainteresowanie grupy. Równie ważne jest dostosowanie innych atrakcji, które wzbudzą w uczestnikach emocje i pozwolą je zapamiętać na długi czas.

Nasz zespół tym razem postawił na budowanie zespołu w warunkach survivalowych, ale z zachowaniem wszystkich zasadach bezpieczeństwa – to zawsze podstawa. Uczestnicy wspominali później, że podniesiony poziom adrenaliny tylko wzmocnił pozytywny odbiór zaproponowanych atrakcji. Ten, kto zna serial „Wataha” doskonale wie o czym mowa! Mieliśmy do czynienia z młodym, dopiero poznającym się zespołem. Grupa musiała wykonać przygotowane wcześniej aktywności survivalowe i dotrzeć na metę w pełnych składach. Wszyscy, bez wyjątków musieli współpracować i jeśli było to konieczne – wspierać siebie nawzajem. Do dyspozycji mieli auta off roadowe z wyszkolonymi w tym terenie przewodnikami. Uczestnicy mieli też szansę spróbować swoich sił jako kierowcy. Rolą liderów była nie tylko odpowiedzialność za cały team, ale także motywowanie innych do działania i wsparcie. Cóż, nic tak nie buduje zespołu jak wspólne przeżycie takiej przygody!

Zastanawiasz się, jakie korzyści wyniknęły dla biznesu podczas tego wyjazdu integracyjnego? Pracownicy doskonale się zintegrowali, pokazali, że wspólnie mogą osiągnąć różne cele. Co więcej, wśród grupy ujawniły się kompetencje przystosowania do zmian i umiejętności radzenia sobie z różnymi problemami – podobnie jak przy realizacji zadań związanych z codziennymi obowiązkami w pracy.  Jak można zauważyć, taka forma budowania zespołu przekłada się bezpośrednio na relacje w biurze, tworzą się trwałe więzi, które przez poznanie w niecodziennej sytuacji pozwala zrozumieć mechanizmy zachowań poszczególnych członków grupy. Liderzy mogą w związku z tym jeszcze lepiej motywować poszczególne jednostki do realizacji zawodowych planów. Warto inwestować w wyjazdy integracyjne i team building, dają one bowiem bardzo wymierne korzyści, a dobrze dobrany scenariusz team-buildingowy i dopasowana strategia, zaowocują efektywnym i zgranym zespołem na lata. Z naszego doświadczenia z pracy z grupami firmowymi wynika, że dobrze zorganizowany wyjazd firmowy z elementami aktywnej integracji jest wspominamy jeszcze przez wiele tygodni po jego zakończeniu! A procesy integracji grupy rozpoczęte na etapie wyjazdu firmowego można kontynuować już lokalnie w strukturach firmy. To naprawdę działa na wszystkich hmmm…budująco!