event firmowy
Strona główna Aktualności Event Hybrydowy i SoLoMo – nowy trend branży eventowej?

Event Hybrydowy i SoLoMo – nowy trend branży eventowej?

W czasach, kiedy technologia towarzyszy nam na każdym kroku w codziennych czynnościach, pojawia się również w branży eventowej. VR, AR, spersonalizowane aplikacje, a może eventy hybrydowe? No właśnie, czym są eventy hybrydowe? Samo pojęcie brzmi trochę jak Science Fiction, ale w tym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat.

Co więc wspólnego mają nowinki technologiczne prosto z Doliny Krzemowej z branżą eventową? Tak jak we wszystkich innych dziedzinach życia – bardzo wiele. 

Technologia ułatwia nam codzienne czynności, optymalizuje naszą pracę w biurach i pomaga zaskakiwać nawet najbardziej wymagających klientów. Na pewno Tobie również zdarzyło się korzystać z różnych rozwiązań technologicznych podczas organizacji eventu, takich jak na przykład: aplikacje konferencyjne pozwalające znaleźć właściwy obiekt i wysłać za nas zapytanie lub dokonać bezpośredniego zakupu. A może miałaś/eś okazję  organizować lub uczestniczyć w evencie, w którym gość specjalny lub część widowni uczestniczyła zdalnie, z innego miejsca, a nawet innego zakątka świata? To właśnie jest event hybrydowy.

CO OZNACZA POJĘCIE EVENT HYBRYDOWY? 

Zacznijmy jednak od początku. Co oznacza hybryda? Skąd wzięło się pojęcie eventów hybrydowych? I jak bardzo jest popularne w Polsce? Hybryda to dosłownie „mieszaniec” – słowo to wywodzi się od łacińskiego „hybrida”. Eventy hybrydowe są niczym innym jak połączeniem klasycznego eventu ze spotkaniem on-line – dosłownie i w przenośni. Co ciekawe, samo to pojęcie nie jest jeszcze na tyle popularne na naszym rynku jak samo działanie, które dzisiaj już niewielu zaskakuje. 

Połączenie spotkań na żywo z wirtualnymi jest już bardzo popularnym rozwiązaniem w branży eventowej –  stwarza ono nowe możliwości, dzięki którym w jednym evencie mogą uczestniczyć ludzie z różnych zakątków świata przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów. Wirtualna obecność na evencie hybrydowym tak naprawdę niczym nie różni się od tej w świecie off-line. Najnowsza technologia sprawia bowiem, że każdy uczestnik w czasie rzeczywistym ma dostęp do praktycznie takich samych narzędzi, bez względu na sposób uczestnictwa. 

Gdyby jednak spojrzeć na to pojęcie z innej strony? SoLoMo – to kolejny trend, któremu warto przyjrzeć się trochę głębiej, i który ściśle łączy się z tematem eventów hybrydowych. Skąd wzięło się to hasło i co ma wspólnego z eventami hybrydowymi? 

SoLoMo, czyli SOCIAL, LOCAL & MOBILE

Żyjemy w społeczeństwie, w którym uzależnienie od Social Mediów jest tak ogromne, że większość populacji już w tej chwili nie wyobraża sobie bez nich życia. Autobus, przystanek, szkoła, telewizja – wszędzie towarzyszą nam ludzie ze smartfonami. Czy na organizowanych przez nas eventach jest inaczej? Niestety, ale bardzo często uczestnicy są bardziej skupieni na stworzeniu relacji z eventu w internecie niż samym przeżywaniu.

Każdy chce zbudować swoją własną historię w Social Media. Warto zatem pamiętać o tym już na etapie planowania eventu czy kreowaniu strategii event marketingowej. Budujmy swoje własne eventowe historie w Social Mediach. Udostępnianie skrawków informacji na temat eventu jeszcze przed jego rozpoczęciem, tak aby zachęcić potencjalnych gości do uczestnictwa? A może stworzenie specjalnego #hashtagu i ścianka do selfie? Wszystko to pozwala nam przenieść część naszego eventu do sieci, tym samym przeistaczając go w hybrydę, zwiększając jego zasięg i zyskując rozgłos. 

Local? W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do ogromu możliwości i nieograniczonych zasobów w każdej dziedzinie, dlatego coraz bardziej istotna staje się unikatowość i poczucie oryginalności. Przynależność do pewnej grupy lokalnej idealnie odpowiada na te potrzeby. Jak to osiągnąć organizując event? Odpowiednio dobrana historia eventu, świadomie wybrana lokalizacja i podkreślenie jej tradycji sprawi, że uczestnicy stworzą pewnego rodzaju grupę lokalną i poczują się jej częścią. Mobile? Badania pokazują, że 98% Polaków posiada w tej chwili telefony komórkowe. Stwórzmy zatem aplikację eventową, która pozwoli zoptymalizować pracę zespołu eventowego, ale również zaangażuje uczestników wydarzenia i sprawi, że zorganizowany przez nas event będzie hybrydowy i zgodny z obowiązującymi trendami. 

Eventy hybrydowe są doskonałą alternatywą dla międzynarodowych korporacji czy ograniczonych powierzchniowo przestrzeni eventowych i nie tylko. W dobie trendu SoLoMo, eventy hybrydowe to idealny sposób na zwiększenie zasięgu naszych eventów, jak również oszczędność znacznych środków pieniężnych. Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją z organizowanego przez nas niedawno eventu hybrydowego, w którym w trakcie oficjalnej gali rozdania nagród w Krakowie, transmitowaliśmy i łączyliśmy się z 7 krajami z całego świata.

 Jeśli jesteś zainteresowany/-na zorganizowaniem takiego eventu dla swoich pracowników lub partnerów biznesowych – zgłoś się do nas!