Ładuję…

▪ Event Hybrydowy i SoLoMo – nowy trend branży eventowej?

W czasach, kiedy technologia towarzyszy nam na każdym kroku, w codziennych czynnościach, pojawia się również w branży eventowej. VR, AR, spersonalizowane aplikacje, a może eventy hybrydowe? No właśnie, czym są eventy hybrydowe? Samo pojęcie brzmi trochę jak Science Fiction, ale w tym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat i pozwolić się z nim polubić.

Co więc wspólnego mają nowinki technologiczne prosto z Doliny Krzemowej z branżą eventową? Tak jak we wszystkich innych dziedzinach życia – bardzo wiele. 

Technologia ułatwia nam codzienne czynności, optymalizuje naszą pracę w biurach i pomaga zaskakiwać nawet najbardziej wymagających klientów. Na pewno Wam również zdarzyło się skorzystać z różnych rozwiązać technologicznych podczas organizacji eventu takich jak na przykład: aplikacje konferencyjne pozwalające znaleźć właściwy obiekt i wysłać za nas zapytanie lub może nawet dokonać bezpośredniego zakupu. A może zdarzyło Wam się organizować lub uczestniczyć w evencie, w którym gość specjalny lub może nawet część widowni uczestniczyła zdalnie, z innego miejsca, a może nawet innego zakątka świata? To właśnie jest event hybrydowy.

CO OZNACZA POJĘCIE EVENTU HYBRYDOWEGO?

Zacznijmy jednak od początku. Co oznacza hybryda? Skąd wzięło się pojęcie eventów hybrydowych? I jak bardzo jest popularne w Polsce? Hybryda to dosłownie „mieszaniec”, słowo to wywodzi się od łacińskiego „hybrida”. Czym więc są eventy hybrydowe? Niczym innym jak pomieszaniem klasycznego eventu, ze spotkaniem on-line – dosłownie i w przenośni 🙂 Co ciekawe, samo to pojęcie, nie jest jeszcze na tyle popularne na naszym rynku, jak już samo działanie, które dzisiaj już niewielu zaskakuje. 

Połączenia spotkań na żywo wraz z wirtualnymi jest już bardzo popularnym rozwiązaniem w branży eventowej, ponieważ stwarza nowe możliwości uczestnictwa w jednym evencie ludzi z różnych zakątków świata przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów. Wirtualna obecność na evencie hybrydowym tak naprawdę niczym nie różni się od tej w świecie rzeczywistym. Najnowsza technologia sprawia bowiem, że każdy uczestnik w czasie rzeczywistym ma dostęp do praktycznie takich samych narzędzi, bez względu na sposób uczestnictwa. 

Gdyby jednak spojrzeć na to pojęcie z innej strony? SoLoMo – to kolejny trend, któremu warto przyjrzeć się trochę głębiej i który ściśle łączy się z tematem eventów hybrydowych. Skąd wzięło się to hasło i co ma wspólnego z eventami hybrydowymi? 

SoLoMo, czyli SOCIAL, LOCAL & MOBILE

Żyjemy w społeczeństwie, w którym uzależnienie od Social Mediów jest tak ogromne, że większość populacji już w tej chwili nie wyobraża sobie bez nich życia. Autobus, przystanek, szkoła, telewizja, wszędzie towarzyszą nam ludzie ze smartfonami. Czy na organizowanych przez nas eventach jest inaczej? Niestety, ale bardzo często uczestnicy są bardziej skupieni na stworzeniu relacji z eventu w internecie niż samej rozmowie.

Każdy chce zbudować swoją własną historię w Social Media. Warto zatem pamiętać o tym już na etapie planowania eventu czy kreowaniu strategii event marketingowej. Budujmy swoje własne eventowe historie w Social Mediach. Udostępnianie skrawków informacji na temat eventu, jeszcze przed jego rozpoczęciem, tak aby zachęcić potencjalnych gości do uczestnictwa? A może stworzenie specjalnego #hashtagu i ścianka do selfie? Wszystko to, pozwala nam przenieść część naszego eventu do sieci, tym samym stwarzając z niego hybrydę, zwiększając jego zasięg i zyskując rozgłos. 

Local? W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do ogromu możliwości i nieograniczonych zasobów w każdej dziedzinie dlatego coraz istotniejsza teraz staje się unikatowość i poczucie oryginalności. Przynależność do pewnej grupy lokalnej idealnie odpowiada na te potrzeby. Jak to osiągnąć organizując event? Odpowiednio dobrana historia eventu, świadomie wybrana lokalizacja i podkreślenie jej tradycji sprawi, że uczestnicy stworzą pewnego rodzaju grupę lokalną i poczują się jej częścią. Mobile? Badania pokazują, że 98% Polaków posiada w tej chwili telefony komórkowe. Stwórzmy zatem aplikację eventową, która pozwoli zoptymalizować pracę zespołu eventowego, ale również zaangażuje uczestników wydarzenia i sprawi, że zorganizowany przez nas event będzie hybrydowy i zgodny z obowiązującymi trendami.

Eventy hybrydowe są zatem doskonałą alternatywą dla międzynarodowych korporacji czy ograniczonych powierzchniowo przestrzeni eventowych i nie tylko. W dobie trendu SoLoMo, eventy hybrydowe to idealny sposób na zwiększenie zasięgu naszych eventów, jak również oszczędność znacznych środków pieniężnych. Zapraszamy do zapoznania się, z krótką fotorelacją z organizowanego przez nas niedawno eventu hybrydowego, w którym w trakcie oficjalnej gali rozdania nagród w Krakowie, transmitowaliśmy i łączyliśmy się z 7 krajami z całego świata.

 Jeśli jesteś zainteresowany /-na zorganizowaniem takiego eventu dla swoich pracowników lub partnerów biznesowych – zgłoś się do nas!

Translate »